CERIC (Orta Avrupa Araştırma Altyapıları Konsorsiyumu) 2020 Yılı Çağrısı Açıldı!

Değerli akademisyenlerimiz,

CERIC (Orta Avrupa Araştırma Altyapıları Konsorsiyumu) açık erişim çağrısı açıldı. Çağrı kapsamında CERIC ağındaki cihazlar yanında Budapeşte Nötron Merkezi ve Solaris araştırma altyapılarından faydalanılabilecektir.

Anılan kapsamda açılan Açık Erişim Tesislerine ücretsiz erişimin yanı sıra, kabul edilen her başvuru dahilinde en fazla iki araştırmacının seyahat ve konaklama masrafları da geri ödeme yoluyla karşılanacaktır.

İlgilenen araştırmacılar başvurulara ilişkin ayrıntılı bilgi, başvuru kriterleri ve giriş sistemine https://www.ceric-eric.eu/users/call-for-proposals/ adresinden erişebilirler. İlk aşama başvurular 2 Mart 2020 tarihinde kapanmaktadır.

CERIC, bilim ve sanayinin tüm malzeme, biyomalzeme ve nanoteknoloji alanlarında ilerlemesine yardımcı olmak için Avrupa'daki en iyi tesislerden bazılarını entegre eden ve bunlara açık erişim sağlayan bir Avrupa Araştırma Altyapısı Konsorsiyumu'dur. 8 Avrupa ülkesindeki bazı önde gelen ulusal araştırma altyapılarına tek bir giriş noktasıyla, enerji, sağlık, gıda, kültürel miras ve daha fazlası alanlarında toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler sunmayı mümkün kılmaktadır.

Tüm dünyadan araştırmacıların faydalanması için kurulmuş olan bu altyapılardan ücretsiz olarak faydalanabilmenin tek koşulu ise, bu tesislerin olanaklarıyla gerçekleştirilmiş çalışmaların sonuçlarının CERIC'e atıfta bulunmasıdır.
 
Not:
Ek bilgi için ncpinfra@tubitak.gov.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz.